Atlas fenologických poměrů Česka

978-80-244-3005-8
Počet stran:
Citace
Hájková, L., Voženílek, V., Tolasz, R., Kohut, M., Možný, M., Nekovář, J., Novák, M., Richterová, D., Stříž, M., Vávra, A., Vondráková, A.(2012): Atlas fenologických poměrů Česka . Univerzita Palackého v Olomouci, 320s.978-80-244-3005-8

Atlas fenologických poměrů Česka navazuje svým pojetím na Atlas podnebí Česka, vydaný v roce 2007. Je společným dílem Českého hydrometeorologického ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci a svým obsahem je unikátní nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. Úvodní kapitoly informují o historii fenologických pozorování v českých zemích, o stávající síti fenologických stanic a o mezinárodní spolupráci. Nejobsáhlejší část atlasu tvoří charakteristiky jednotlivých druhů rostlin rozdělené do kapitol Polní plodiny, Ovocné dřeviny, Lesní rostliny – dřeviny a Lesní rostliny – byliny. Tyto charakteristiky obsahují nejen botanický popis jednotlivých druhů společně s hodnocením alergenů a fenologickým hodnocením, ale především mapy nástupu jednotlivých sledovaných fenologických fází dané rostliny v České republice. Publikace obsahuje přes 150 map, přičemž nechybí ani mapy srovnání klimatických charakteristik nebo nástupu vybraných fenologických fází v minulosti a dnes. Publikace je určena jak pro odbornou, tak laickou veřejnost.