Mapování zemětřesení ve Skandinávii – stáž v Bergenu

Mapování zemětřesení ve Skandinávii – stáž v Bergenu

Na přelomu května a června jsem díky podpoře Norských fond absolvoval 2 týdenní stáž na Katedře věd o Zemi (Department of Earth Science) Univerzity v Bergenu (University of Bergen). Jedná se o špičkové vědecké pracoviště se zaměřením na monitoring zemětřesné a vulkanické činnosti, patřící k absolutní špičce nejen ve Skandinávii, ale i v celé Evropě. Vzhledem ke zkušenostem byla Univerzita v Bergenu zvolena jako řídící instituce přípravné částí projektu EPOS. V prvních dnech stáže jsem měl šanci se zúčastnit jednání pracovních skupin právě projektu EPOS (více zde) a nahlédnout tak pod pokličku budoucího celoevropského systému pro sběr dat a monitoring v oblasti zemětřesení, vulkanické aktivity a tektoniky.

DSC_0524

V návaznosti na absolvované setkání, padl ze strany výzkumníků na Univerzitě v Bergenu nápad na vývoj aplikace pro vizualizaci již získávaných dat ze sítě EPOS. EPOS již v testovacím režimu poskytuje uživatelům data o výskytu zemětřesení v rozsahu celé Skandinávie. Na základě podnětů a diskuzí s odborníky v Bergenu jsem během zmíněné stáže naprogramoval webovou aplikaci pro vizualizaci zemětřesení ve Skandinávii. Aplikace využívá lokální (Norské) datové zdroje včetně informací o hodnotě magnitudy každého zemětřesení, je plně lokalizována do  angličtiny a umístěna na serveru Univerzity v Bergenu URL http://rick.geo.uib.no/crismapp/app/.

DSC_0580

Prezentovaný výzkum byl podpořen v rámci programu Norských fondů CZ07, číslo projektu NF-CZ07-INP-5-287-2015. Projekt „GIS for crisis management in Norway – Sharing know-how“ si klade za cíl vytvořit vhodné zázemí pro vytvoření úspěšného partnerství na bilatelární a mezinárodní úrovni mezi institucemi a jednotlivci zapojenými do vzdělávací sféry v České republice a v Norsku. Za obsah přednášek a publikací ručí výhradně autor a vydavatel. DZS a Kancelář finančních mechanismů neodpovídají za žádné případné užití dotčených informací.